Streszczenie:
Niniejsza praca ma na celu przeprowadzenie konfiguracji serwera Mainframe umożliwiającej dodanie poziomu chmury do już istniejącej hierarchii pamięci masowych.
Praca w swojej części opisowej omawia główne cechy platformy Mainframe, wykorzystane w implementacji oprogramowanie oraz zagadnienie chmury. Dział pierwszy ma na celu przybliżenie historii platformy Mainframe, omówienie jej znaczenia i zastosowania w dzisiejszych czasach. W tym dziale został również omówiony system operacyjny z/OS oraz język skryptowy JCL.
Dział drugi oraz trzeci skupia się na teoretycznym omówieniu technologii zapisu pamięci masowych wykorzystywanych obecnie na platformie Mainframe jak i na przybliżeniu czytelnikowi technologii stojących za ogólnie pojętym terminem jakim jest chmura.
Działy czwarty oraz piaty skupiają się na oprogramowaniu wykorzystanym podczas implementacji projektu. Oprogramowanie Content Manager OnDemand jest opisane w osobnym dziale, gdyż stanowi kluczowy element całego projektu i jest wykorzystany w końcowej fazie eksperymentu do wykonania testów porównawczych zapisu i odczytu danych zarówno na nośnikach klasycznych jak i w poziomie chmury.
Dział szósty dotyczy implementacji projektu, opisując działania wymagane do ustanowienia połączenia z poziomem chmury oraz przetestowania wydajności takiego rozwiązania na maszynach typu Mainframe.
Zakończenie stanowi wnioski autora dotyczące wydajności opisanego rozwiązania oraz wskazuje na możliwe zastosowanie technologii zapisu danych w chmurze dla serwerów typu Mainframe.