dc.description.abstract |
Tekst tworzą słowa, słowa zaś składają się z liter. Zagadnienie liternictwa jest o tyle szerokie, że poświęcają się mu artyści, tworząc wciąż nowe i doskonałe kształty liter w oparciu o przyjęte za klasycznie piękne, stare formy.
Każde słowo, zdanie, reprezentuje jakąś ideę, propaguje lub wzywa, reklamuje. Komunikatywność litery decyduje więc, czy cel, któremu miała służyć zostanie osiągnięty. Współczesne pismo spełnia wymienione warunki, a stosowanie go w poprawnej formie decyduje między innymi o estetyce napisu.
Liternictwo jest działem nauki o sztuce, jest przedmiotem studiów plastycznych, a zarazem umiejętnością. Niniejsza praca zostanie poświęcona zagadnieniom z tej dziedziny. W pierwszym rozdziale przedstawię historię pisma od czasów najdawniejszych po dzisiejsze. Drugi rozdział poświęciłem przybliżeniu pojęć i zagadnień z zakresu typografii. Zawiera on opisy rodzajów pism, w tym antykw, krojów. Trzeci rozdział zawiera ogólne rozważania dotyczące czytelności i zrozumiałości pisma. W czwartym rozdziale znajdują się ogólne zasady pisania, konstruowania i łączenia liter w wyrazy. I dalej, scharakteryzowałem majuskuły oraz minuskuły, kursywę, zdobniki, cyfry, szeryfy itd.
Piąty rozdział poświęcony został narzędziom i przyborom potrzebnym do tworzenia pisma odręcznego. W dalszej części pracy opisałem techniki odręcznego pisania poszczególnymi narzędziami.
W siódmym rozdziale przystąpiłem do opisania kaligrafii japońskiej. Kaligrafii jako niezwykle wypracowanej sztuki starannego, kunsztownego pisma. W tym przypadku przedstawiłem najpierw historię pisma japońskiego, wywodzącego się z Chin. Opisałem narzędzia niezbędne do praktykowania sztuki kaligrafii. Ten rozdział uzupełniłem o ilustracje przedstawiające znaki pism japońskich.
Typografia jest zagadnieniem bardzo szerokim, bardzo popularnym, odnoszącym się do życia każdego z nas. Litery, pismo, czcionki, kroje czcionek, druk są obecne wokół ludzi we wszystkich przejawach życia. Typografia jest więc do tego stopnia szeroką dziedziną, że nie sposób jest wyczerpać ten temat w całości w jednej pracy.
Ze względu na swoje zainteresowania wplotłem do pracy kaligrafię japońską. Jest to sztuka bardzo stara, jednak żywa i obecna na całym świecie. W wielu miejscach można zetknąć się z czcionkami pisma japońskiego. Często przyglądamy im się, nie rozumiejąc co przedstawiają, jednak myślę, że każdy powinien docenić ich piękno. |
pl_PL |