Streszczenie:
Anime zostało stworzone przez Japończyków i na początku popularne było tylko w ich kraju. Z czasem jednak zyskało uznanie na całym świecie dzięki niebanalnej i oryginalnej formie, swojej różnorodności tematycznej oraz temu, że skierowane jest do widzów w różnym wieku i wykonujących każdy zawód. Z początku anime było tworzone na bazie tradycyjnych technik animacji, obecnie coraz częściej twórcy korzystają z metod komputerowych. Oczywiście nowoczesne technologie wykorzystuje się w różnym stopniu w zależności od upodobań reżysera i producentów.
Ze względu na fakt zyskiwania coraz większej popularności przez anime i to, że zaczęło stanowić część współczesnej kultury, postanowiłem zająć się tym tematem. Rozdział pierwszy stanowi opis historii anime. Punktem wyjściowym jest jego powiązanie z mangą, gdyż to na jej podstawie zostało ono stworzone. Drugi podrozdział stanowi opis historii anime od początku XX wieku do chwili obecnej, z podziałem na dziesięciolecia. Zostały tutaj zawarte podstawowe informacje dotyczące najważniejszych wydarzeń. jakie miały miejsce, a przede wszystkim znaczenie dla historii opisywanego fragmentu japońskiej kultury.
Rozdział drugi nosi tytuł japonizacja przez anime. Stanowi on opis tego, jak wtapiało się ono w życie ludzi na całym świecie, jakie były bariery tego procesu oraz co spowodowało ich zlikwidowanie.
Trzeci rozdział opisuje cechy charakterystyczne anime. Pierwszy podrozdział stanowi próbę omówienie najmodniejszych tematów tworzonych animacji, motywów oraz specyfiki tego rodzaju produktów. Zawarte są tu informacje, dlaczego początkowo polscy widzowie niechętnie podchodzili do animacji japońskich i w jaki sposób twórcy budują fabułę. Ponad to, podrozdział zawiera informacje na temat tak charakterystycznych dla animacji japońskiej seiyuu. Ważnym elementem anime jest także muzyka, z tego względu to zagadnienie również zostało poruszone w podrozdziale, podobnie jak sposób kreowania postaci.
Kolejny podrozdział trzeciej części pracy dotyczy bohatera anime. Oprócz ogólnych informacji na ten temat, podjęto próbę omówienia sposobu budowania postaci na podstawie Naruto. W tym miejscu zawarto opis samego anime, a także cechy głównego bohatera, które tak znacząco wyróżniają go na tle innych. Oprócz samego Naruto został przedstawiony obraz innej postaci tej animacji - Gaary.
Czwarty i ostatni rozdział opisuje anime, których odbiorcą są osoby dorosłe. Na początku zostało omówione dlaczego pewne tytuły przeznaczone są dla widzów pełnoletnich. W drugiej części natomiast znalazły się opisy konkretnych anime wraz z podziałem ich na grupy. Wszystkie tytuły zostały podzielone na siedem kategorii. Należy oczywiście zaznaczyć, że jest to przyporządkowanie bardzo subiektywne, gdyż trudno znaleźć anime które prezentowałoby cechy tylko i wyłącznie danego gatunku.
W pierwszej kategorii znalazły się anime o tematyce postapokaliptycznej, czyli rodzaju który bardzo popularnego w kraju kwitnącej wiśni. Znalazły się tutaj trzy tytuły: Atak tytanów, Grobowiec świetlików i Nausicaa z Doliny Wiatru. Kolejna kategoria to anime o tematyce polityczno- wojennej zawierająca opisy Starship Operators, Code Geass: Lelouch of the Rebellion oraz 07- ghost.
Kolejne dwie kategorie to anime o tematyce muzycznej i fantastycznej. W pierwszej omówiono Detroit Metal City, Nodame Cantabile oraz White album 2. W drugiej znalazły się trzy tytuły: Gantz, The Vision of Escaflowne i InuYasha. Kolejną grupę stanowią anime o tematyce erotycznej zwane ecchi. Postanowiłem omówić w niej: To Love Ru, Green Green i Kore wa Zombie desu ka.
Przedostatnią kategorię tworzą horrory, a ostatnią anime obyczajowe. Opisałem w nich odpowiednio: Death Note, Hellsing i Highschool of the Death, natomiast w drugiej Monster, Tamako market oraz Nana.