Streszczenie:
Celem niniejszej pracy jest przeanalizowanie zmian zachodzących na przestrzeni czasu w kreacji głównych żeńskich bohaterek pełnometrażowych animacji wytwórni Walta Disneya. W pracy omówione zostały główne cechy protagonistek z najważniejszych epok w dziejach studia, wraz z tłem historycznym i obyczajowym, jakie towarzyszyło tworzeniu i wypuszczeniu filmów na rynek. Pominięte zostaną postacie drugoplanowe, antropomorficzne zwierzęta oraz bohaterki dziecięce.
Jako element popkultury, produkcje Walta Disneya bez wątpienia kształtowały i wciąż kształtują wzorce dla kolejnych pokoleń młodych widzów. Ideały kobiecości sportretowane w dziełach wytwórni zawsze były odbiciem czasów, w których filmy tworzono. Ich ogromna popularność przyczyniała się jednak do utrwalenia stereotypów i miała duży wpływ na postrzeganie roli kobiety w społeczeństwie. Z tego względu wokół animacji narosło wiele kontrowersji, a słynne „Księżniczki Disneya” zyskały tyleż zwolenników, co przeciwników. Ponieważ nowoczesne bohaterki są z pewnością bliższe sercu współczesnej kobiety, postacie okresu klasycznego spotykają się z falą ostrej krytyki, zwłaszcza ze strony środowisk feministycznych. Jednak rozpatrywane w kontekście epoki, okazują się również wartościowymi postaciami i choć przekazują być może nieaktualne ideały kobiecości, wciąż posiadają cechy i napotykają problemy, z którymi dzisiejszy widz może się utożsamiać.
W przedstawionej pracy skupimy się na ewolucji zarówno charakterów, jak i wyglądu głównych bohaterek, przyjrzymy się ich zmiennym motywacjom i sposobom działania, omówimy także przyczyny stojące za określoną kreacją postaci.