Streszczenie:
Niniejsza praca dyplomowa dotyczy tematu strojenia zapytań w języku SQL, skupiając się na grupie języka DQL (ang. Data Query Language). Temat pracy zakłada zbadanie zasadności w zakresie prowadzenia dobrych i złych praktyk w obszarze pisowni zapytań SQL typu SELECT.
Całość pracy dyplomowej składa się z dwóch większych części. Gdzie pierwsza obejmuje część teoretyczną a druga to część praktyczna obejmująca przeprowadzenie eksperymentów w środowisku bazy danych MS SQL Server.
W rozdziale drugim, czytelnikowi zostały przybliżone zagadnienia z tematyki baz danych. Zostały tu opisane podstawy w zakresie: baz danych, ich rodzaje oraz język SQL. Dodatkowo w ramach realizowanego tematu w rozdziale została zawarta analiza literatury w zakresie dobrych praktyk języka SQL. Przedstawia ona jedne z głównych założeń dobrej pisowni zapytań SQL, które zostały poddane weryfikacji w dalszej części praktycznej.
Trzeci rozdział nadal obejmuje część teoretyczną, ale skupia się również na aspektach technicznych serwera bazy danych. W nim bowiem zostały przedstawione szczegóły dotyczące systemów bazodanowych oraz technologii wybranej do realizacji badań nad założeniami dobrych praktyk.
Ostatnia część praktyczna została zawarta w rozdziale czwartym. Ukazuje ona szczegóły dotyczące przeprowadzonych eksperymentów sprawdzając zasadność stosowania dobrych praktyk. Rozdział ten opisuje metody, jakie zostały użyte w ramach realizacji eksperymentów, które pozwalają na uzyskanie informacji o statystykach w zakresie wydajności oraz obciążenia bazy danych. Jednakże główną zawartość rozdziału stanowią badania wraz ich wynikami wraz z podsumowaniem każdego z przypadku.
W rozdziale podsumowującym pracę ukazane zostały wnioski na podstawie wyników przeprowadzonych praktycznych badań pokazując zasadność dobrych praktyk w zakresie pisowni i strojenia kodów bazodanowych w języku SQL.