Streszczenie:
Projektowane wnętrze to obiekt komercyjny, restauracja w budynku Ośrodka Wypoczynkowego Waszeta w Kołatku na Mazurach. Budynek jest położony w lesie i pochodzi z lat 70. XX wieku. Stanowi ciekawy przykład architektury modernistycznej tego okresu. Do jego cech charakterystycznych zaliczamy przede wszystkim dużą ilość przeszkleń oraz otwarty plan wnętrza. Bryła przykuwa uwagę ciekawą konstrukcją dachu, a podziały okien tworzą efekty świetlne we wnętrzu.
Modernizm w architekturze, który reprezentuje budynek ośrodka, rozpowszechnił się w połowie wieku. Stanowi on punkt wyjścia dla mojego projektu. Inspiracje czerpałam z wzornictwa, tego okresu, form mebli, materiałów i ceramiki. Do dobrych projektów, do których się odwołuję, należy Willa Planchart. Jest to projekt wnętrza z połowy wieku, który zaciekawia zestawieniem materiałów, kolorów, aktualnością mimo upływu lat. Innym przykładem jest Centrum Sztuki współczesnej Garage, którego przebudowa świetnie łączy elementy starego budynku z nowymi materiałami. Inspiracją dla projektu jest też remont Willi Wincent w Gdyni, który w oryginalny sposób odwołuje się do estetyki PRL.
Moje założenia w projekcie to zachowanie planu otwartego wnętrza, zastosowanie różnych stref i miejsc spędzania czasu. We wnętrzu powinny znaleźć się strefa spożywania posiłków, kawiarnia z miejsca do korzystania z niej oraz strefy techniczne i pomocnicze.
Układ funkcjonalny zaprojektowanego wnętrza zachował charakter otwarty, a podział na poszczególne strefy jest uwarunkowany formą architektoniczną wnętrza. W części z płaskim sufitem pojawiły się ze stoły z krzesłami. Strefa do mniej formalnego spędzania czasu znajduje się wzdłuż okien. Głównym zabiegiem estetycznym w projekcie jest kontrast pomiędzy jasnymi materiałami ścian i podłóg z okładzinami z ciemnego drewna. Kompozycję uzupełniają detale z mosiądzu. Z takiego materiału zostały też wykonane lampy w części środkowej, które stanowią główny element dekoracyjny tej przestrzeni. Wykorzystałam materiały odbijające światło, które powiększają przestrzeń i ją urozmaicają. Wybrane meble charakteryzują się prostą formą i są najczęściej projektami reprezentującymi omawiany okres.
W ramach aneksu dyplomowego zaprojektowałam loże do restauracji. Jest to mebel modułowy wykonany ze sklejki fornirowanej z elementami tapicerowanymi o formie nawiązującej do zaprojektowanego wnętrza. Łukowate elementy zostały zastosowane dla zrównoważenia ostrych kątów wnętrza. Inspiracją dla projektu aneksu jest Tulipan Teresy Kruszewskiej.