Streszczenie:
Celem nadrzędnym niniejszej pracy było przybliżenie czytelnikowi i oswojenie
z bardzo prostą, lecz atrakcyjną techniką Timelapse. Stąd nazwa znalazła się
w tytule. Jednakże w trakcie pracy nad tematem postanowiłem opisać więcej, popularnych lub mniej znanych, pomysłów na „ożywienie” standardowej fotografii.
Pragnę podkreślić, że pierwsze Timelapse mojego autorstwa robiłem
w prymitywny i karkołomny sposób, czyli bez interwałomierza, bez statywu i bez dodatkowego, zewnętrznego spustu aparatu. Dzięki temu udało mi się dość dokładnie zbadać istotę i złożoność tego przecież prostego tematu.
Z poczucia obowiązku zacząłem od początku czyli od historii filmu i fotografii żeby uzmysłowić jak bardzo obie dziedziny są pokrewne. Następnie wybrałem najciekawsze niekonwencjonalne techniki fotografii takie jak przykładowo Stereofotografia, Solaryzacja, Elektrografia, Tilt-shift i inne, jak moja ulubiona technika czyli Panning. Satysfakcja wykonania dobrego zdjęcia pędzącego obiektu w tej manierze jest ogromna i wymaga najczęściej trochę ćwiczeń „na sucho”,
a tego typu fotografia jest niezwykle atrakcyjna.
Sposoby „poruszenia” fotografii, oprócz tytułowej, jakie można poznać w tejże pracy to przykładowo Kinografia, Holografia, Hyperlapse i inne.
Zapraszam serdecznie do poznania ich wszystkich i może spróbowania „romansu” z tymi które wydają się Państwu najciekawsze.