dc.description.abstract |
W obecnych czasach coraz więcej systemów informatycznych znajduje się, lub jest przenoszonych do chmury, a dzięki prężnie rozwijającej się technologii konteneryzacji duża część aplikacji uruchamiana jest w środowiskach rozproszonych, na specjalnie przygotowanych do tego obrazach systemów. Od programu uruchamianego w ten sposób wymaga się, aby:
• był prosty w konstrukcji i konfiguracji
• bezpieczny
• działał szybko
• miał możliwość skalowania się w górę i w dół
• był kompatybilny z różnymi rodzajami systemów
W wielu przypadkach wybieranym językiem do takich aplikacji jest JAVA1, która w dalszym ciągu cieszy się bardzo dużą popularnością wśród programistów. Jednak coraz częściej zamiast „czystej” Javy wybierany jest projekt Spring Boot, który spełnia wyżej wymienione wymagania. Pomimo dość młodego wieku (powstał w 2014 roku), projekt jest mocno rozwijany, co pozwala mu konkurować z innymi rozwiązaniami.
Głównym założeniem niniejszej pracy jest przedstawienie zalet stosowania frameworka Spring Boot na podstawie prostej aplikacji webowej. W kolejnych rozdziałach opisane zostaną podstawowe elementy wchodzące w skład Spring Boot. W mojej opinii jest to bardzo czytelny i wszechstronny projekt, co zapewniło mu ogromny sukces. w dziedzinie programowania.
Rozdział zatytułowany „ Spring – opis ogólny” zawiera opis frameworków Spring oraz Spring Boot. Przedstawiona w nim została historia obu frameworków, główne miejsca zastosowania, najważniejsze elementy, oraz kroki wymagane do stworzenia projektu w technologii Spring Boot.
Trzeci rozdział poświęcony został mandze oraz anime. Zawarte w nim zostały historie obu gatunków, elementy wyróżniające je na tle innych, główne typy i gatunki, oraz dlaczego zyskały tak dużą popularność na świecie.
Czwarty rozdział poświęcony został dziedzinie problemowej. Przedstawiono w nim sytuację mangi i anime w Polsce, cel przyświecający powstaniu portalu oraz zakres funkcjonalności jakie powinny się w nim znaleźć.
Piąty rozdział prezentuje oczekiwania użytkowników względem portalu, podstawowe funkcjonalności, oraz technologie jakie zostaną wykorzystane do jego realizacji. Ponadto zawarte zostały w nim informacje o konteneryzacji, czyli sposoby w jaki aplikacja będzie uruchamiana.
W kolejnym rozdziale opisane zostały przypadki użycia dostępne w aplikacji wraz z diagramem przypadków użycia. Zaprezentowane zostały: model bazodanowy oraz diagram klas aplikacji.
Siódmy rozdział zawiera opis technologii Spring Boot wykorzystanej w projekcie wraz z przykładami implementacji. Przedstawiono w nim elementy frameworka , które dostarczyły funkcjonalności wymagane do spełnienie wszystkich założeń portalu. |
pl_PL |