Streszczenie:
Przedłożoną pracę inżynierską poświęcono problematyce zwinnego zarządzania projektami na przykładzie deweloperskiego projektu aplikacji mobilnej. Przeprowadzone w ramach pracy rozważania i analizy pozwalają na wyciągnięcie istotnych wniosków generalnych.
Stwierdzono przede wszystkim, że zarządzanie jest niezwykle odpowiedzialnym zadaniem osób, od których zależy sukces przedsiębiorstwa. Zarządzanie organizacjami gospodarczymi sprowadza się przede wszystkim do zarządzania zespołami ludzkimi. Zespoły pracownicze powoływane są do realizacji najważniejszych zadań firmy. Obecnie dużą wartość przyznaje się zarządzaniu projektowemu, które wykorzystywane jest przede wszystkim w niektórych branżach, takich jak na przykład informatyka i programowanie.
Podejście projektowe jest stale rozwijane. W tym obszarze pojawiają się nowe paradygmaty i modele oraz metodyki. Interesującą alternatywę dla tradycyjnego zarządzania projektami stanowi zarządzanie zwinne. Jak wykazano, zarządzanie zwinne pojawiło się w odpowiedzi na brak oczekiwanej efektywności tradycyjnych zespołów deweloperskich.
W przeprowadzonych rozważaniach ustalono, że zarządzanie Agile ma swoje walory i ograniczenia. Wydaje się, że w odniesieniu do wyzwań projektowania oprogramowania, zyskuje szczególnie szerokie zastosowanie. W zarządzaniu zwinnym istotne jest wprowadzenie kilku najbardziej charakterystycznych sposobów działania. Autor pracy ustalił, że zespół zwinny powinien cechować się przede wszystkim perfekcyjną komunikacją wewnętrzną i zewnętrzną oraz znaczną elastycznością w obliczu wszelkich zmian i modyfikacji.
W przeprowadzonych badaniach własnych ustalono, że zarządzanie zwinne jest szczególnie odpowiednie dla pracy projektowej. Odnosi się to głównie do projektów programistycznych. Może być traktowane jako świetna alternatywa dla tradycyjnych metod zarządzania projektami.